Aton

18. března 2007 v 13:34 | Danda |  Bohové a bohyně
Aton, v době své největší slávy jediným bohem v říši egyptské, jehož uctíval kacířský faraon.

Aton byl původně nevýznamný a celkem neznámý bůh, který nabyl na důležitosti až v polovině 18. dynastie. Tenkrát již Amenhotep III. nechal vybudovat chrámy zasvěcené tomuto bohu a sám se označil za ,,Zářicího Atona." Ovšem až za vlády jeho syna, který si nechal jméno změnit na Achnatona, se stal Aton samostatným a jediným bohem.
Aton byl zobrazován jako velký zářící sluneční kotouč, jehož paprsky byly zakonceny lidskými dlaněmi, které mohly držet symbol Anch.
Proč Achnaton došel k tak razantnímu rozhodnutí nastolit monoteismus? Snad za to mohly různé spory s Amonovými kněžími, kteří se postupně dostávali k moci. Achnaton tak v pátém roce své vlády udělal přítrž a zavedl jednoho boha. A jaká byla doba Atona? Mírumilovná. aton totiž nadevše miluje pravdu a nenávidí krev. Proto také za vlády Achnatona přišel egypt o některá uzemí, protože Achnaton odsuzoval války a všechno chtěl řešit mírovou cestou.
Konec Achnatonův byl koncem i Atona. Tutanchaton se přejmenoval na Tutanchamona a z Achetatonu převezl vládu zpět do Théb Amonovi kněží se pomstili a během vlády posledního faraona 18. dynastie - Haremhaba zničili všechno, co mělo s Atonem co společného.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 binkey binkey | 3. června 2007 v 19:50 | Reagovat

Nezapomeň také, že nechtěl aby jej a jeho rodinu na malbách znázorňovali s dokonalými rysy a těly. Chtěl, aby jej znázorňovali tak jak ve skutečnosti vypadal ostrá brada, hubené paže atd.. Chtěl rozsévat pravdu a mír a proto mu tradiční malby faraónů přišly lživé a povrchní.

2 Danda Danda | Web | 9. června 2007 v 13:47 | Reagovat

To je samozřejmě pravda, ale to bych se samozřejmě mohla rozepsat o Achnatonovi a Nefertiti mnohem více, tohle bylo jen takové shrnutí jejich boha:) Ale díky za příspěvek...

3 TeosSachmet TeosSachmet | 21. června 2008 v 22:16 | Reagovat

Někteří tvrdí, že Aton byl jednou z podob Rea, boha slunce, tudíš i Amona. Pro nás je teto způsob nepochopitelný, ale zdá se, že Achnaton si vyčlenil pouze jednu z podob nejvyššího boha, slunce. Slunce jako takové v jeho kráse nebezkého tělesa, které svými paprsky zažene tmu a dává život úrodě na polích. Ale proč tomu tak bylo? Je možné že sám Achnaton chtěl samotnou egyptskou velmi složitou mythologii zjednodušit, egyptských bohů prostě bylo příliž mnoho (několik set). Byl také původcem velký chzměn v umělecké tvorbě, ale vytvořil i zjednodušené písmo pro lid.

Víra v Atona "jediného boha" se ale pomerně rozšířila, hlavně mezi mladé umělce a jeho rodiné příslušníky a dvůr. Ne však mezi věrné Amonovi. Král než aby ryskoval střet s touto mocností a Amonovým veleknězem, který spoluvládl Egyptu přestěhoval všechny své věřící a svůj dvůr do nového města, které nechal postavit. Město bylo ale centrem Egypta pouze do jeho smrti. Poté bylo opuštěno, vypleněno a zavál je písek pouště.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama