Býk

31. března 2007 v 12:04 | Danda |  Posvátná zvířata
Býk se v egyptské mytologii honosil nejvýznamějším postem mezi zvířaty...

Býk byl ztělesněním plodnosti a mnoho z panovníků mělo přízvisko ,,Mocný býk," Býkem mezi hvězdami," a podobně. Byl rozšířen téměř po clém Egyptě, kde znamenalo jeho jméno totéž, co ,,Vládce."
Pozemští býkové se mohli dočkat titulu ztělesnění boha, jestliže byli vybráni podle kritérií. Například posvátný býk Búchis (uctíván v hornoegyptském Pimontu) musel mít na šíji protisměrně najeźenou srst. Slouzil poté k věštění, knězi například sledovali, jestli s chutí žral nebo ne, kolikrát zabučel atd...takový býk byl po smrti i mumifikován.
Podobně byl i v Mennoferu vybírán býk, který měl ztelesňovat Hapiho. Podle kritérií musel mít takový býk černou barvu, na čele čtvercovou bílou skvrnu, na zádech skvrnu v podobě orla, v ocase dvojbarevné chlupy a pod jazykem výrustek v podobé skarabea. Někdy tedy trvala léta, než se takový býk našel. Jestliže jej však našli, vybraný býk si žil jako nějaký šlechtic...posvátnou stáj měl hned vedle stáje s krávami, které tvořily jeho harém, jeho matka se také mohla dočkat pocty a další. Jeho jediným úkolem byl přitom doprovázet faraona na akci Hapiho výběh a předvádění se na veřejných akcích
...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama