Hatšepsut

18. března 2007 v 13:43 | Danda |  Králové a královny
Hatšepsut (Hatšepsotev, Hatusu) - trunní jméno Maatkaré Hatšepsut
Doba vlády: 1490 - 1468 př.n.l., 18. dynastie

Hatšepsut a její dětství:
Hatšepsut nebyla již od narození princeznou, protože v době, kdy se narodila, její otec, Thutmose, nebyl panovníkem. Společně se svou matkou, Ahmosou, sestrou Neferubitej a nevlastními bratry Amenmose, Vadžmose a Thutmose (potomci Thutmose a jeho druhé manželky Mutnefret) žila v Thébách jako obyčejná Egypťanka. Hatšepsut se tenkrát učila číst a psát hieroglyfy, učila se také dějinám. Zvrat přišel 21. roku vladý Amenhotepa I., kdy král zemřel. Protože však po sobě nezanechal jediného dědice, královna matka Ahmose Nefertari byla nucena okamžitě nalézt jeho nástupce. Vybrala pro toto vznešené místo válečného velikána Thutmose, který byl vždy stoupencem Amenhotepa I., zúčastnil se všech válečných tažení a možná byl dokonce v nějakém vzdáleném příbuzenském vztahu ke královské rodině. Tak se z tehdy osmileté Hatšepsut stala královská princezna.
Thutmose II.
Jestli byl sňatek se synem nového panovníka, Thutmosem II., dobrovolný nebo ne, se už zřejmě
nikdo nedozví. Stejně tak důvod, který podnítil Thutmose I., aby svou starší dceru provdal za jejího nevlastního bratra. Thutmose II. se však jako panovník ukázal velice neschopným a je tedy nad míru jasné, že už tehdy musela Hatšepsut vzít vládu do svých rukou. I když jménem svého vládnoucího manžela, který se ani příliš nezúčastňoval tažení na obranu země, ale v klidu si žil v paláci. Hatšepsut svému nevlastnímu bratru porodila dvě dcery, Neferure a Meritre Hatšepsut. Obě dvě se později staly manželkami Thutmose III., syna Thutmose II. a jeho konkubíny Eset. Thutmose II. zemřel za dosud nevyjasněných okolností kolem svých 24 let. Jeho nástupcem se stává sedmiletý Thutmose III. Tehdy také přijímá Hatšepsut trunní jméno Maatkare a stává se spoluvládcem. V této době taky vzniká slovo FARAON. Někteří písaři totiž nechtěli vypsávat vždy obě jména obou vládců a tak radši použili výraz pro slovo palác: PER AA, které se vyvinulo v dnešní FARAON.
Právo na korunu:
V dnešních dnech už je známo, že Hatšepsut si nasadila korunu Obou království, čímž se zapsala do dějin. Předtím však musela ztvrdit své právo na titul krále země. Posloužila jí k tomu legenda o Amonovi, který údajně v přestrojení za Thutmose I. oplodnil Ahmosu, která porodila právě Hatšepsut. Tak měl být zdůvodněn Hatšepsutin božský původ. Aby však bylo jasné, že ambiciózní žena je právoplatným dědicem svého otce (považovala zřejmě za absurdní, že dědicem jejího otce se stal právě Thutmose II., syn vedlejší manželky Mutnefret), dala svého otce pohřbít ještě jednou. Ve starověkém egyptě totiž od začátku panoval zvyk, že následovník trůnu pohřbívá zemřelého krále a provádí i rituály obvykle příslušící nejstarším synům, jako obřad otevírání úst. A proto po smrti svého bratra, Thutmose II., Hatšepsut svého otce sama pohřbila, aby bylo jasné, že ne její bratr, ale ona byla skutečnou panovnicí (po Hatšepsutině smrti si tento nápad vypůjčil i Thutmose III., který tak potřetí pohrbil svého dědečka.)
Vztah mezi Thutmosem III. a Hatšepsut Maatkare:
Dnes převládá vseobecné mínění o tom, že Thutmose svou tetu nade vše nenáviděl za to, že během jeho vlády se sama ujala moci, a proto také později nechal ze všech památek zničit její obrazy a jména. Jestli vsak mezi oběma spoluvládci panoval nějaký svár není dodnes jisté. Hatšepsut totiž svého spoluvládce respektovala a rozhodně mu neupírala právo na vládu. Naopak. Na památkách, které sama nechala postavit vždy figurovala jména obou spoluvládců, což je důkaz, že Hatšepsut svého synovce brala na vědomí. Kdo se však tedy stal mstitelem po její smrti. Byli to snad lidé, kterým se protivila vláda ženy? Kteří si nechtěli přiznat, že 21 let měla ve svých rukou moc Hatšepsut? To už se také zřejmě nedozvíme...
Slavná cesta do Puntu:
Rozhodně jedním z nejdůležitějsích okamžiků za vlády Thutmose III. a Hatšepsut Maatkare sepovažovala výprava do země, která Egypťanům byla dosud neznámá - Punt (z jiných zdrojů Pvénet). Hatšepsut věděla, že tato země oplývá vším bohatstvím - zvířectvem, rostlinstvem a dalších. Z jistých dokumentů se snažila vyčíst, jakou cestou by se do této země její lidé dostali. Nakonec zvolila plavbu po rozvodněném Nilu a částečné i po souši. A výprava se jí velice vyplatila. Z Puntu totiž její muži přivezli skutečné poklady, od kadidlovníků, myrhy, slonovinu, ebenové dřevo, leopardí kůže, žirafu a další a další. Protože Hatšepsut před cestou pověřila malíře, aby všechnu krásu Puntu zvěčnili, nechala v Egyptě po jejich návratu vyzdobit památky malbami zachycující vzdálenou zemi....
Hatšepsutini blízcí:
Kolem panovnice bylo mnoho osob, které jí byli velice blízcí. Za jednoho z největších přítelů se dodnes považuje Senenmut, jehož kariéra za vlády Hatšepsut byla opravdu úspěšná. Přestože začínal jako obyčejný písař, díky jeho talentu se brzy dostal až ke královské rodině. Pod jeho rukama také vznikly nejkrásnější památky s Hatšepsutiným jménem, mezi jeden z nejkrásnějších patří určitě Džeser-Džeseru v Dér el-Bahrí, které je dodnes obdivováno mnoha návštěvníky. Stal se také vychovatelem Hatšepsutiných dcer a není dnes už jen teorií, že s královnou udržoval více než jen přátelský vztah. Další královninou blízkou byla určitě její vychovatelka Satre (Inet), které si natolik cenila, že nechala zvěčnit její památku na soše, kde chůva chová na klíně malou Hatšepsut. Dokoce jí možná nechala pohřbít v Údolí králů...Dalším Hatšepsutiným a Senenmutovým přítelem byl Hapuseneb, Amonův velekněz, který se osobně zúčastnil cesty do Puntu, jak o něm vypovídají výjevy v jeho hrobce. Mezi její přátelé určitě patřil i Amenhotep, kterému svěřila práce na stavbu nových obelisků. A jedním z významných mužů v jejím životě se stal i Ahmose Pennechbet, který zastával funkci Hatšepsutiného učitele, který se zúčastnil bitev za prvního vládce-osvoboditele Ahmose i za jeho následovníka Amenhotepa I.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nebanchamon nebanchamon | Web | 4. srpna 2007 v 13:55 | Reagovat

já jsme četl, že je to Hatšepesut Hatusu.... :)...jestli sjem to pochopil dobře, a překlad jsem taky moc nepochopil, někde s epíše že to je "hlava pokrytá posvátnými předměty a někde taze první zze vznešených žen".... ;)

2 CharlesMen CharlesMen | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 17:36 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Click here>>></a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama