Hor

18. března 2007 v 13:32 | Danda |  Bohové a bohyně
Hor, syn Eset a boha Usira, živoucí ztělesnění slunce na zemi.

Hor, jakožto vládce nebes a slunce, se často plete s bohem Re. Mnozí ale předpokládají, že Re je bohem na nebesích a Hor je jeho ztělesněním v pozemském světě v podobě krále. Bylo totiž zvykem již od nepaměti, že panovník získával Horovo jméno již při nástupu na trůn.
Hor je znázorňován jako sokol nebo muž se sokolí hlavou. Původ je rozmaniý. Podle mytologie jej zplodila Nut s Gebem, ale kněží jej poté přiřadili k Esetě a Usirovi. Jeho opatrovnicemi byly Nebthet, Vadžet, Nechbet a Hathor.
Hor je symbolem dobra, které ztělesňuje v bojích se svým zlým strýcem Sutechem, jenž se po vraždě svého bratra Usira zmocnil trůnu. Existuje spousty mýtů o jejich krutých soubojích, kdy Sutech svého synovce znásilní, poraní jeho oko, a Hor naopak Sutecha zbaví varlat. Hor tedy znamenal pro Egypťany jakýsi řád, zatímco sutech chaos. Oba dokonce v jedné chvíli vládli dvěma částem Egypta. Hor Černé zemi (Kemetu - úrodné zemi kolem Nilu) a Sutech Rudé zemi (Dešretu - pouště kolem Kemetu)
Protože Eset (v některých případech se role připisuje Hathor) uzdravila jeho oko (někdy se také hovoří, že Sutech zranil obě jeho oči), je Horovo oko považováno za symbol léčení a nesmělo proto chybět jako amulet síly a dokonalosti. Jeho pravé oko označovalo slunce a obě oči smbolizovaly měsíc.
Vedžat - Oko Horovo:
Hor měl různá jména. Jednou to byl Reharachteje, který vznikl spojením Rea a Hora a označuje slunce na horizontu. Jako Harpokrat, čili Hor dítěte, byl zachycen coby dítě s prsty v puse. Hor Behdetský se zase spojoval s městy Behdet a Edfu a přijímal podobu okřídleného kotouče.
Hor s písařem Anim, jehož text papyru je obsažen v Knize mrtvých:
Isis a Hor:
Hor s Haremhabem, posledním faraonem 18. dynastie, který byl se sokolím bohem zvláštně spjatý. Doporučuju přečíst si knihu Egypťan Sinuhet (Mika Waltari:))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama