2. díl: Josef v Egyptě

22. března 2007 v 13:34 | Danda |  Izraelité v Egyptě
Tentokrát je vypravěčem faraonův číšník, který se ve vězení potkává s pekařem a Josefem. Celá tato událost se datuje do 17. století př.n.l.

Ten chlapík, co seděl přede mnou, vůbec nevypadal v pořádku. Stále si něco mumlal a modlil se k Hospodinovi. Jako kdyby nevěděl, že jediný, kdo nad ním může držet ochrannou ruku, je Amon. Posadil jsem se vzpříma, i když mi to dělalo značné potíže. Kde byly ty doby, kdy jsem ulehal na pořádné lůžko. A nyní mi jediným přítelem byl kámen.
Pokusil jsem se o rozhovor, protože oba mí společníci nebyli zrovna výmluvní. A mě už opravdu sžírala nuda. Začal jsem tedy sám od sebe vysvětlovat, proč v téhle špinavé kobce vlastně sedím. K mému překvapení se oba dva také přidali. Pekař se svěřil s krádeží, na kterou faraon přisel. A později se přidal i mladík, který si ríkal Josef: ,,Byl jsem svými bratry prodán do otroctví. Koupil si mě Potífar a byl se mnou spokojen. Ale jeho žena mne chtěla svést a to by bylo proti Hospodinovi. Odmítl jsem ji, ona se pomstila a očernila mě u pána. Proto jsem zde." Pekař se začal řehtat a já se mu nedivil. Kdo by jen odolal kouzlu Potífarovy chotě. Snad jen tenhle blázen, který si říkal Josef.
Jak jsem se brzy dozvěděl, tenhle mladík o sobě prohlašoval, že umí vykládat sny. To mě zarazilo, protože už pár dní jsem si lámal hlavu nad více než podivným snem. A jak jsem zjistil, i pekaře tížila zvláštní vidina v noci. Oba jsme se tedy Josefa optali na své sny. Řekl nám, že veškeré vidiny pocházejí od Boha, a proto nám je on může vyložit.
,,Ty jsi, příteli viděl na révovém poli keř s třemi hrozny vína a jeho šťávu jsi vytlačil faraonovi. To znamená, že do tří dnů budeš osvobozen." Nevím, jestli mi jeho slova měla dodat naděje, ale upřímně jsem nevěřil.
,,A ty, pekaři, jsi ve svém snu nesl tři koše pečiva, ale ptáci ti jej zezobali. Do tří dnů tě faraon pověsí." Chlapík se rozřehtal ještě více, ale nemohl popřít, že nad Josefovým výkladem neuvažoval. Vyčkali jsme tedy tří dnů a byl jsem opravdu ohromen. Všechno se vyplnilo. Zatímco ten hlupák byl popraven, já se vrátil k práci.
Přestože mne Josef prosil, abych mu pomohl poté, co mě propustí, zapomněl jsem na něj. Vrátil jsem se do služeb mocného faraona a po dva roky byl spokojen. Jednoho dne se však vládce netvářil příliš příjemně a svěřil se mi se sny, kterého tížily. A v tu chvíli jsem si vzpomněl na blázna z vězení, jehož předpovědi se vyplnily. Nechal jsem tedy Josefa přivést.
,,Viděl jsi, pane, na pastvě sedm tučných krav a poté přišlo sedm hubených a vsecku trávu spásaly. Musím tě proto varovat. Sedm let bude mít Egypt skvělou úrodu a poté přijde sedm let bídy. Je třeba, aby jsi dopředu uschovával zásoby."
Faraon byl tím jinochem nadšen. K udivení všem Josefa jmenoval správcem úrody, aby se sám postaral o tento úkol. Z ubohého vězně se vyšplhl na jednu z nejvyšších příček.
Dál už jsem se o Josefa nestaral. Jak jsem slyšel, do Egypta přišli jeho bratři. Jiný by snad takové zrádce pokáral, ale Josef jim odpustil. Nenapravitelný muž. Ale než jim řekl, že je tím chlapcem, kterého prodali do otroctví, dal si načas. To bylo poté překvapení. Josef se znovu setkal s otcem Jákobem, který ho pokládal za mrtvého, začal žít v Egyptě se svými příbuznými a početným potomstvem a žije tu i v době, kdy já jsem stár a chvěji se na smrtelné posteli. Kéž je mu při jménu Amona, či jeho Hospodina, přáno zdraví po celou věčnost.
Dodatek: Josef se dožil 110 let, kdy už číšník, který je´vypravěčem v této povídce, přirozeně nežil. Potomstvo Josefa bylo početné a krátce před smrtí zvěstoval, že se Izraelité znovu navrátí do země Kenaan...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama