Sochař Thutmose

27. března 2007 v 16:29 | Danda |  Jiné osobnosti Starověkého Egypta
Na dlouhé doby zapomenutý sochař opět povstal z mrtvých a dostal se do podvědomí historiků jako umělec, který zhotovil jedinečné dílo. Ve své době znamenal hodně.

Ve své době znamenal hodně. Byl vrchním mistrem sochařů a prosazoval nový umělecký směr, jejímž hlavním cílem bylo ztvárnit danou osobu co nejvíc realisticky a důvěryhodně.
Thutmose byl jedním z nejlepších umělců 18. dynastie, zasloužil se hlavně svými činy v Achetatonu.
Dodnes jsou známy jeho rýdla, dlátka a vrtáky, místo, kde žil a další. Byl mistrem ve svém oboru a pod jeho rukama vznikla jedna z nejkrásnějších bust historie...podobizna krásné Nefertiti.
Je velkou otázkou, proč jeho dílo zůstalo nedokončené...bustě chybí levé oko. Někteří prohlašují, že lidé opouštěli Achetaton ze dne na den a tak mohl Thutmose zanechat svou práci a nechat ji nedokončenou. Jiní tvrdí, že chybějící oko byla pomstou pro nádhernou královnu. Ale proč? Amarnské tabulky nasvědčují tomu, že Nefertiti měla často ,,v záloze" nějaké ty milence, které ale ihned odkopla. A tak se dost dobře mohl jejím objektem stát Thutmose, který jako ostatní podlehl půvabu královny. A tak se jí mohl pomstít tak, že dílo nedokončil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama