Thutmose II.

26. března 2007 v 16:32 | Danda |  Králové a královny
Thutmose II. (řecky Chebrón), trunní jméno Acheperenre, 18. dynastie

Otec + matka: Thutmose I. a jeho vedlejší manželka Nu-Nofret
Velká královská manželka a nevlastní sestra: Hatšepsut
Sídlo: Veset
Thutmose II. nebyl oproti svému otci a synovi velmi významný. Nerozšiřoval své území, naopak jej díky četným vzbouřením v podmaněných zemích spíše ztrácel. Jeho krutost však byla značná. V asuánu nechal ve skále vytesat nápis, podle něhož nechal pobít všechny muže v vzpurné Nubii, kromě syna vzbouřence, kterého sám chladnokrevně zabil. Většinou se ale útoků sám nezúčastňoval kvůli svému chatrnému zdraví a politické záležitosti nechával na své ambiciózní ženě Hatšepsut, která už v dětství za něj řídila státnické úkony.
Památek po nem příliš nezůstalo, protože vetšinou započal stavbu, ale nedokončil ji. (V mnoha případech, jako například u 8. pylonu Amonova chrámu nebo Horova chrámu bylo dokončení provedeno Hatšepsut.)
Zemřel předčasně a po sobě zanechal mladinkého Thutmose III., jehož matkou byla pravděpodobně faraonova konkubína jménem Eset. Kvůli věku nového krále bylo zapotřebí ustanovit jeho regenta, kterou se stala Hatšepsut.
Našla se Thotmosova hrobka v Údolí králů i jeho mumie ve stejném úkrytu jako jeho otce a syna. Nyní spočívá v egyptském muzeu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama