Thutmose III.

26. března 2007 v 16:49 | Danda |  Králové a královny
Thutmose III. (řecky Mefrés nebo Misaris), trunní jméno Menchepenre, 18. dynastie

Otec + matka: Thutmose II. a jedna z konkubín (zřejmě souložnice jménem Eset)
Sídlo: Veset
Manželka: Merit-Re-Hatšepsut
Thutmose III. se dostal k vládě velmi těžce. Díky tomu, že byl synem pouhé faraonovy kokubíny, na trůn neměl původně právo. Nakonec však vymyslel podobnou lest jako Hatšepsut (která tvrdila, že sám bůh Amon oplodnil její matku a že je jeho dcerou) a byl ustanoven jako spoluvládce se svou tetou a nevlastní matkou zároveň. Hatšepsut slíbila, že po jeho plnoletosti, se trůnu vzdá, ale Thutmose III. musel počkat až s její smrtí a o 22 let později se konečně mohl stát králem. Cítil se být ukřivděný, nechal vymazat jméno Hatšepsut a přivlastnil si roky její vlády.
Během svého kralování předčil úspěchy svého dědečka, Thutmose I. a nikdo už jej nepřekonal. Po mírumilovných letech panování své tety, která dávala přednost obchodu, dobyl zpět ztracená asijská území a potlačil povstání Nubie. Zvlášť jeden útok na město Joppe učinil opravdu lstivě. Snad by se dal přirovnat k Trojskému koni až na to, že vojáci byli zkryti v kamenných nádobách. Projevil se však i jako schopný státník, neboť rozlehlost Egypta a rozličných kultur na jeho území byly značně velké a to chtělo pevnou ruku a přesný řád.
Stejně jako jeho dva jmenovci, faraonové Thutmose I. a II. byla nalezena jeho mumie a uložena do egyptského muzea v Káhiře. Po jeho smrti nastoupil na trůn jeho syn, Amenhotep II.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jednoznačná odpověď jednoznačná odpověď | 20. června 2008 v 17:10 | Reagovat

kRAVINA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2 jednoznačná odpověď jednoznačná odpověď | 20. června 2008 v 17:11 | Reagovat

kRAVINA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama