Usir

18. března 2007 v 13:34 | Danda |  Bohové a bohyně
Usir - bůh zemědělství a vegetace, později králem mrtvých a jjich říše.

Usir (Usirev, Osiris) patří k nejvýznamějším bohům zcelé staroegyptské mytologie. Podle ní je synem Geba a Nut, a jeho sestra Eset je i zároveň jeho manželkou. Usir je tedy společně se sestrou a rodiči členy významné Heliopolské devítky. Po Reovi a Gebovi nastoupil na trůn, dokud jej bratr Sutech nezavraždil.
Usir a podsvětí: jakmile oplodnil Eset, která porodila jejich syna Hora, Usir se odebral do podsvětí a stal se králem říše mrtvých. Jeho důležitá role je i při obřadu Vážení srdcí, kdy celému rituálu předsedá. Jakmile je srdce nebožtíka na stejné úrovni s pírkem pravdy bohyně Maat, souzený je představen Usirovi a může se odebrat do blažených míst Proto se veškeré zásvětní formule a motlitby o posmrtném životě ubíraly právě k Usirovi.
Usir byl zobrazován jako muž s korunou Horního Egypta, která je zdobena pštrosími pery a spletenou bradku, která je symbolm božství. Stejnou také nosili faaoni. Nejčastěji nese zelenou barvu obličeje, ale také černou, či bílou. (zelená barva znamenala vegetaci, bílá obinadla mumií a černá podsvětí nebo i černou naplaveninu Nilu). Na sobě má potom přiléhavý bílý oděv (bandáž) mumie a v rukou obvykle nese královské symboly moci: důtky a berlu. Jeho důležitým atributem je džed. Sloup, který se rovná jeho páteři, symbol stability a stálosti. Posvátným zvířetem Usira byl černý býk Kemver.
Džed:
Kult boha Usira je jedním z nejstarších vůbec. Nejdůležitějšími městy Usirovy byly Abydos a Pes-Usiris (Busiris)
Usir a Eset:
Usir pri rituálu váźení srdcí:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama